افراد زیادی به بازرگانی و تجارت علاقمند هستند که برای وارد شدن به این کسب و کاردر اولین قدم به گرفتن کارت بازرگانی فکر می کنند اما باید بدانند اگر از نحوه درست استفاده این کارت اطلاع نداشته باشند،با تمام ویژگیهای مثبتی  که کارت های بازرگانی دارند می تواند دردسرهایی هم داشته باشد..

 کارت بازرگانی را می توان اینگونه تعریف کرد کارت بازرگانی مجوزی است که صاحب آن چه شخصی حقیقی باشد چه شخصیتی حقوقی، با داشتن آن می تواند  به تجارت در عرصه واردات و صادرات کالا اقدام نماید. این تجارت مواردی از قبیل ثبت سفارش و ترخیص کالا تا واردات از مناطق آزاد، حق العمل کاری در گمرک و صادرات کالاهای مجاز را دربر دارد.

جهت ثبت نام و اخذ کارت بازرگانی باید به ادرس اینترنتی اتاق بازرگانی رفته یا بوسیله شعبه های اتاق بازرگانی و صنایع و معادن در شهرستان ها مراحل کار را دنبال کنند..

کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی

ممکن است در اولین مرحله در گرفتن کارت بازرگانی با این مورد مواجه شوید که کارت بازرگانی حقیقی مورد نیازتان می باشد یا کارت بازرگانی حقوقی.

تفاوتی بین کارت بازرگانی حقیقی یا حقوقی وجود ندارد غیر از موارد بسیار کوچک که به کالاهای خاص مربوط می باشند.اما بدانید که مراحل اخذ کارت بازرگانی حقوقی بسیار پیچیده تر و سخت از حقیقی می باشد. برای تمدید کارت بازرگانی حقیقی تنها مفاصا حساب دارایی اخذ می کنند اما برای تمدید کارت بازرگانی حقوقی مفاصا حساب مالیاتی مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی اخذ می کنند.بقیه مدارک تقریبا یکسان است.

چه کارهایی با کارت بازرگانی می توان انجام داد؟

حالا که متوجه شدیم کارت بازرگانی چیست و توانستیم کارت بازرگانی را اخذ نماییم نوبت به این می رسد در مورد کارهایی که با کارت بازرگانی می توان انجام داد صحبتی داشته باشیم

داشتن کارت بازرگانی برای کارهای زیر ضروری می باشد و بدون کارت بازرگانی هیچکدام از این کارها را نمی توان انجام داد.

 • ثبت سفارش و ترخیص كالا
 • واردات از مناطق آزاد
 • مبادرت به حق العمل كاری در گمرك
 • صادرات هر نوع کالاهای مجاز

این نکته قابل ذکر می باشد بعضی از کارها می باشد که برای انجام دادن آنها نیاز به کارت بازرگانی نداریم.

مواردی که در آن نیاز به داشتن کارت بازرگانی نمی باشد

شركت تعاونی مرزنشینان

ملوانان ایرانی که بخاطر شغلشان در شناورهایی كه در بین سواحل ایران و دیگر كشورها در رفت و آمد هستند

پیله وران

كارگران ایرانی شاغل در خارج از كشور در صورت داشتن كارنامه شغلی از وزارت كار

مزایای کارت بازرگانی

دارنده این کارت اگر شخص حقیقی باشد به عنوان تاجر شناخته می شود،تجار از امتیازات ویژه ای نسبت به دیگر افراد عادی بهره مند خواهند شد.

افرادی که به عنوان تاجر شناخته می شوند راحتتر می توانند سفرهای بین کشوری داشته باشند و برای آنها ویزای مخصوص تجار صادر می شود(البته این مسئله ممکن است برای هر کشور متفاوت باشد)

محاسن عضویت در اتاق بازرگانی
 1. امکان واردات کالا از مناطق آزاد به داخل مرزهای کشور می باشد.
 2. امکان ثبت علائم تجاری لاتین
 3. نکات منفی داشتن کارت بازرگانی

داشتن کارت بازرگانی یک امتیاز برای تاجران می باشد اما برای کسانی که روش استفاده درست از این کارت را بلد نباشند می تواند معایبی داشته باشد.

کسانی که برای گرفتن  کارت بازرگانی اقدام می کنند باید در نظر داشته باشند به عنوان تاجری که به قوانین  صادرات و واردات کشور آشنایی دارد شناخته می شود..

افرادی که برای گرفتن کارت بازرگانی اقدام می کنند  قوانین مالیات بر ارزش افزوده و مالیات بر واردات کالا شامل آنها خواهد شد و باید علاوه بر ثبت نام در پایگاه های مورد نظر مالیات پرداخت کنند.

مطالب ذکر شده نمایانگر این است که برای کسانی که می خواهند به تعداد دفعات زیادی  به واردات و صادرات کالا اقدام کنند کارت بازرگانی مناسب بوده و امتیاز محسوب می شود اما کسانی که برای گرفتن  کارت بازرگانی به جهت اجاره و یا فروش کارت بازرگانی اقدام می کنند خطرات و دردسر های زیادی دارد.

برای گرفتن کارت بازرگانی هزینه ای بین ۵۰۰ تا یک میلیون تومان و زمانی حدود یک هفته را لازم دارد و بعضی افراد با توجه به اینکه تجربه کار و مشتری و امکانات لازم برای تجارت را نداشته اند به گرفتن کارت بازرگانی اقدام می کنند نمی توانند هیچگونه از کارت بازرگانی خود استفاده بکنند..

مالیات کارت بازرگانی

داشتن کارت بازرگانی به خودی خود منجر به وضع مالیات نخواهد شد. درآمدی که از قبل آن مالیات در تظر گرفته شود تعیین کننده مالیاتی است که فرد باید پرداخت نماید. اشخاص حقیقی بر پایه درامدی که به موجب آن باید مالیات پرداخت کنند مطابق با نرخ ماده 131 قانون مالیاتهای مستقیم و برای اشخاص حقوقی 25% درآمد محاسبه و دریافت خواهد شد. با توجه به بخشنامه گمرک،صاحبان کارت های بازرگانی باید برای  واردات قطعی کالا مالیات علی الحساب را به مقدار 4 درصد از مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی پرداخت کنند.

تمدید کارت بازرگانی

با توجه به نوع حقیقی یا حقوقی بودن مدارکی که برای تمدید کارت بازرگانی مورد نیاز است متفاوت می باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر به ادرس اینترنتی اتاق بازرگانی مراجعه نمایید.

نکته‌ی دیگری که باید ان را در نظر بگیرید، امکان باطل کردن این کارت است. درست است که این کارت برای صاحب آن به‌ طور مدت‌دار صادر می‌شود ولی این مساله به این معنا نیست که  قابل ابطال نیست.بلکه تحت شرایطی می توان آن را ابطال کرد.  مثلا اگر صاحب این کارت یکی از شرایط چندگانه برای صدور این کارت را نداشته  باشد یا پس از مدتی آن شرایط را از دست بدهد برای ابطال کارت اقدام خواهد شد. اگر صاحب این کارت مرتکب قاچاق بشود طبق ماده‌ی ۳۰ قانون گمرک ایران، در صورت ثابت شدن اینکه ارتکاب این جرم از طرف صاحب کارت صورت گرفته است ،  عضویت وی به‌صورت دائم یا موقت در اتاق بازرگانی لغو شده و کارت او نیز ابطال می‌شود.

کارت بازرگانی جهت افراد ورشکسته که وضعیت تصفیه‌ی حساب‌های آنها مشخص نشده است،  صادر نخواهد شد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!
سرعت و دقت بالا
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه وکیل ثبت شرکتها در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد حق طلب

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه وکیل ثبت شرکتها بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • پیمان وکیلی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، وکیل ثبت شرکتها هست.