مجامع عمومی مطابق ماده72 لایحه قانون تجارت از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می گردد.اشخاصی که در شرکت سهامدار نمی باشند حق حضور و شرکت در جلسه های مجامع عمومی ندارند و تنها در صورتی می توانند در جلسه شرکت نمایند که به عنوان وکیل یا منشی باشند.حد نصاب تشکیل رسمی جلسات و هم چنین حد نصاب تصمیم گیری جلسات مجامع عمومی تابع اساسنامه می باشد مگر در صورتی که قانون برای آن ترتیب دیگری را مشخص نموده باشد.

مجمع عمومی عادی که از لحاظ کاربرد و عمومیت در مقایسه با مجامع عمومی دیگر از اهمیت بیشتری برخوردارمی باشد به طور معمول هر سال یک بار در زمانی که اساسنامه شرکت معین کرده باشد تشکیل می شود و در چارچوب وظایف مقرر و مصرح در اساسنامه ، بحث ، بررسی و اتخاذ تصمیم می نماید.در صورتی که هیات مدیره در زمان تعیین و مشخص شده، مجمع عمومی را برای تشکیل جلسه سالیانه دعوت نکند بازرس یا بازرسان موظف هستند به این کار مبادرت نمایند و در غیر این صورت سهامداران شرکت که بیش از 15 درصد سرمایه شرکت را در اختیار داشته باشند می توانند از مجمع عمومی برای تشکیل جلسه دعوت به عمل آورند.

به منظور کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مراحل ثبت شرکت سهامی عام به مقاله آن رجوع نمایید.

وظایف مجمع عمومی عادی

وظایف مجمع عمومی عادی ( سالیانه ) صاحبان سهام به شرح ذیل است :

 1. رسیدگی و اتخاذ تصمیم درباره کلیه امور جاری شرکت غیر از آنچه که در صلاحیت مجامع عمومی موسس یا فوق العاده است .
 2. رسیدگی به ترازنامه و حساب سود و زیان سال مالی قبل و صورت دارایی و مطالبات و دیون شرکت و صورتحساب دوره عملکرد و سالانه شرکت متعاقب استماع گزارش مدیران و بازرس یا بازرسان.
 3. انتخاب مدیران و بازرس یا بازرسان.
 4.  تصویب ترازنامه و دستور تقسیم سود بین صاحبان سهام.
 5.  تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی ها و اطلاعیه های شرکت تا مجمع عمومی عادی سال بعد در آن انتشار خواهد یافت.

حد نصاب تشکیل جلسه مجمع عمومی عادی

به منظور رسمی شدن جلسه های مجمع عمومی عادی حضور حداقل بیش از نصف سهامداران دارای حق رای الزامی است . در صورتی که در دعوت اول حد نصاب مذکور حاصل نشود جلسه بعدی ( دوم) با حضور هر عده از صاحبان سهام دارای حق رای رسمیت خواهد داشت و مصوبات آن هم قانونی می باشد مشروط به اینکه در دعوت دوم نتیجه دعوت اول ( عدم تشکیل آن ) قید شده باشد. ( ماده 78)

مصوبات مجمع عمومی عادی

تصمیمات و مصوبات مجمع عمومی عادی با اکثریت نصف بعلاوه یک آراء حاضرین در جلسه معتبر خواهد بود مگر در مورد انتخاب مدیران و بازرسان که اکثریت نسبی کافی خواهد بود . ( ماده 88)

در مورد انتخاب مدیران تعداد آراء هر رای دهنده در عدد مدیرانی که باید انتخاب شوند ضرب می شود و حق رای هر رای دهنده برابر با حاصل ضرب مذکور خواهد بود .رای دهنده می تواند آراء خود را به یک نفر بدهد یا آن را بین چند نفری که مایل باشد تقسیم کند ، اساسنامه شرکت نمی تواند خلاف این ترتیب را مقرر دارد.

در صورت مواجه شدن با هر سوال یا موردی با مشاوران و کارشناسان وکیل ثبت شرکت ها تماس حاصل نمایید.

از همراهی شما بزرگواران صمیمانه سپاسگزاریم.

سرعت و دقت بالا
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه وکیل ثبت شرکتها در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد حق طلب

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه وکیل ثبت شرکتها بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • پیمان وکیلی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، وکیل ثبت شرکتها هست.