به موجب ماده 72 مجمع عمومی شرکت سهامی از اجتماع صاحبان سهام تشکیل می گردد.در اساسنامه مقررات مربوط به حضور عده لازم برای تشکیل مجمع عمومی و آراء لازم به منظور گرفتن تصمیمات مشخص خواهد شد.مگر در مواردی که به سبب قانون تکلیف خاص برای آن تعیین شده باشد.

مجمع عمومی که مهم ترین رکن شرکت است بنا به ماده 73 قانون تجارت مشتمل بر انواع ذیل می باشد:
1-مجمع عمومی موسس.
2-مجمع عمومی عادی.
3-مجمع عمومی فوق العاده.

وکیل ثبت شرکت ها برآنست تا در خصوص مجمع عمومی فوق العاده مطالبی را به شما بزرگواران ارائه نماید.قابل ذکر است که شما بزرگواران در صورتی که به هر گونه مشاوره در خصوص تغییرات شرکت نیاز داشتید می توانید تنها با برقراری یک تماس همراهی ما را در کلیه تمامی مراحل ثبت پذیرا باشید.

مجمع عمومی فوق العاده چیست

مجمع عمومی فوق العاده که از اجتماع مالکان سهام شرکت تشکیل می گردد در زمان اضطراری و زمانی که موضوع فوق العاده مطرح باشد تشکیل می گردد بنابراین تشکیل جلسه این مجمع برخلاف مجمع عمومی عادی تابع نظم و انضباط  خاصی نمی باشد.

وظایف مجمع عمومی فوق العاده

موضوعاتی که رسیدگی به آن ها در صلاحیت مجمع عمومی عادی نیست در زمره وظایف مجمع عمومی فوق العاده است. این وظایف عبارتند از:

 1. تغییر اساسنامه شرکت.
 2. تغییر سرمایه شرکت.
 3. انحلال قبل از موعد شرکت.

تغییر اساسنامه ی شرکت

اصولاَ شرکت تجاری به منظور مدت طولانی تشکیل می شود.در طول حیات شرکت اوضاع و احوال حاکم بر آن به طور دائم تغییر می کند.از یک طرف،اغلب مواد اساسنامه شرکا از روی مواد قانون تنظیم می شود که در صورت تغییر قانون،مواد اساسنامه هم باید تغییر کند و از طرف دیگر،حتی در صورت تغییر نیافتن قانون،برای آن که شرکت بتواند خود را با تحولات اقتصادی داخل و خارج آن مطابقت دهد،باید چهارچوب حقوقی اولیه ای را که برای فعالیت اقتصادی-تجاری خود در نظر گرفته است تغییر دهد،امری که فقط صورت تغییر اساسنامه تحقق می یابد.

تغییر اساسنامه در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده شرکت می باشد که می تواند به غیر از موارد استثنایی،تقریباَ تمام مواد اساسنامه را تغییر دهد.

تغییر در سرمایه شرکت

تغییر در سرمایه شرکت ممکن است به دلیل نوسانات اقتصادی و بحران های مالی ایجاد شود.این تغییر می تواند به صورت کاهش یا افزایش سرمایه باشد.افزایش سرمایه یکی از موارد مهمی است که قانونگذار در مورد آن دقت زیادی داشته است.زیرا در اثر افزایش سرمایه ممکن است درصد سهام اشخاص کاهش یا بالا برود و ضررهای جبران ناپذیری به کسانی که درصد سهام آن ها کاهش پیدا می کند وارد گردد.

تصمیمات درباره تغییر در سرمایه ی شرکت،در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد و اساسنامه شرکت نمی تواند حاوی اختیار افزایش سرمایه برای هیئت مدیره باشد.

در صورت کاهش یا افزایش سرمایه هیئت مدیره گزارش خود مبنی بر تغییر سرمایه را 45 روز قبل از تشکیل مجمع عمومی فوق العاده به بازرس یا بازرسان شرکت تسلیم می نماید.بازرسان نظر خود را به صورت گزارشی به مجمع فوق العاده ابلاغ خواهند نمود و مجمع پس از شنیدن گزارش تصمیم نهایی را می گیرد.

انحلال قبل از موعد شرکت

مجمع عمومی که اهلیت و شایستگی رسیدگی به تغییرات سرمایه،اساسنامه را در بردارد وظیفه تصمیم گیری در رابطه با انحلال یا تداوم شرکت را هم بر عهده دارد.بنابراین انحلال شرکت قبل از موعد در صلاحیت مجمع عمومی فوق العاده می باشد و در هر زمان می تواند در مورد آن تصمیم گیری نماید.این تصمیم وقتی معیار اعتبار می باشد که در جلسه رسمی و با اکثریت دو سوم آراء حاضر در آن گرفته شود.

در کلیه تصمیماتی که در بالا ذکر شد سهامداران بایستی با عنایت به مقررات قانونی صورتجلسه ای را به عنوان مجمع عمومی فوق العاده تنظیم نمایند و به اداره ثبت شرکت ها ارسال نمایند تا مرجع ثبتی مبادرات لازم به منظور ثبت را مبذول دارد و مراحل از طریق نشر آگهی های مربوط  به شرکت در آن چاپ و منتشر می گردد به اطلاع مالکان سهام برسد.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مزایای ثبت شرکت در کرج به مقاله آن مراجعه نمایید.

در انتها خاطر نشان می شویم که درصورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای می توانید با موسسه وکیل ثبت شرکت ها در ارتباط باشید.

سرعت و دقت بالا
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه وکیل ثبت شرکتها در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد حق طلب

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه وکیل ثبت شرکتها بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • پیمان وکیلی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، وکیل ثبت شرکتها هست.