وکیل ثبت شرکت ها در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا مطالبی را درباره وظایف مجمع عمومی موسس ارائه نماید.مقاله ذیل را مطالعه نمایید و چنانچه با هر سوال یا مسئله ای روبرو شدید با ما در ارتباط باشید.

مجمع عمومی موسس چیست؟

برای آن که شرکت سهامی تشکیل شود بایستی مجمعی به نام مجمع عمومی موسس تشکیل گردد.قابل ذکر است که در شرکت های سهامی خاص تشکیل مجمع عمومی موسس الزامی نمی باشد.تنها شرکت سهامی عام تشکیل آن را الزامی و ضروری دانسته است ولی شرکت های سهامی خاص هم مجمع عمومی موسس را تشکیل می دهند.

در مجمع عمومی موسس،موسسین و پذیره نویسان حق دارند حاضر شوند و رای بدهند و هر سهم دربردارنده یک رای می باشد. جلسه ، اول توسط یک نفر رییس سنی که ازمیان حاضران انتخاب می شود، اداره می شود. پس از آن به انتخاب هیات رییسه مرکب از یک رییس، یک منشی و دو نفر ناظر اقدام می گردد. انتخاب به اکثریت نسبی صورت می گیرد. رییس مجمع و ناظران از بین موسسین و پذیره نویسان انتخاب می گردند ، ولی منشی جلسه ممکن است از بین آن ها نباشد.

وظایف مجمع عمومی موسس

وظایف و اختیارات مجمع عمومی موسس به شرح ذیل می باشد:

 1. رسیدگی به گزارش موسسین و تصویب آن و رسیدگی به کلیه اوراق سهام و پذیره نویسان .
 2. احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و اطمینان از پرداخت حداقل 35 درصد از تعهدات پذیره نویسان .
 3.  رسیدگی به آورده های غیر نقدی و مزایای مطالبه شده موسسین .
 4.  تصویب اساسنامه شرکت و در صورت لزوم ، اصلاح آن . 
 5. انتخاب اعضای اولین هیات مدیره و انتخاب نخستین بازرس یا بازرسان ( اعم از اصلی و علی البدل ) به تعداد و شرایط و به مدت مقرر در اساسنامه مصوب ( انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرس یا بازرسان بعدی با مجمع عمومی عادی خواهد بود ) .زیرا برای ثبت شرکت لازم است که شرکت دارای هیات مدیره و بازرس یا بازرسان بوده و اسامی و مشخصات و اعلام قبولی اعضای هیات مدیره و بازرس یا بازرسان جزو مدارک دیگر به مرجع ثبت شرکت تسلیم گردد ، بدن شک باید انتخاب آن ها به وسیله مجمع عمومی موسسین انجام گیرد. 
 6. تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای صاحبان سهام،تا تشکیل مجمع عمومی سالانه،در آن منتشر خواهد شد. 

طبق تبصره ماده 17 لایحه اصلاح قانون تجارت،هر گونه دعوت و اطلاعیه برای صاحبان سهام ،تا تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه ،علاوه بر روزنامه کثیرالانتشار مزبور ،در روزنامه کثیرالانتشار دیگری که از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد تعیین می شود ،چاپ و منتشر خواهد شد. 

طبق ماده 74 لایحه قانونی ، مجمع عمومی موسس ،نخست به گزارش موسسین شرکت رسیدگی می نماید و در صورت لزوم آن را تصویب می نماید. پس از آن حین احراز پذیره نویسی تمامی سهام شرکت و پرداخت مبلغ لازم به تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم به اصلاح آن اقدام می کند. در نهایت مجمع عمومی موسس اولین مدیران و بازرسان یا بازرس شرکت را انتخاب می کند و روزنامه کثیرالانتشاری برای آگهی های بعدی شرکت تعیین می نماید.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ثبت تغییرات موسسه در کرج به مقاله آن مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

سرعت و دقت بالا
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه وکیل ثبت شرکتها در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد حق طلب

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه وکیل ثبت شرکتها بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • پیمان وکیلی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، وکیل ثبت شرکتها هست.