یکی از نخستین مقدمات ثبت شرکت در کرج  انتخاب نام شرکت در کرج می باشد و در عین حال یکی از مهم ترین و با اهمیت ترین مرحله های تاسیس شرکت در کرج می باشد.

انتخاب نام شرکت در کرج

به واژه و یا واژه های با معنی که درخواست کنندگان ثبت اعم از ایرانی یا خارجی به منظور شناسایی شخصیت حقوقی به مرجع ثبت پیشنهاد می کنند نام شخص حقوقی گفته می شود.

اشخاص بسیار زیادی که تمایل دارند شرکتی را در کرج به ثبت برسانند به منظور انتخاب اسم شرکت خود در کرج  وقت و هزینه زیادی را مصرف می نمایند زیرا انتخاب نمودن نام مناسب برای شرکت در کرج این قابلیت را دارد تا تفاوت آشکاری را بین آن ها و رقیبان  ایجاد نماید.

با توجه به این که این موضوع دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد ما در این مقاله به مهم ترین نکته ها در انتخاب نام شرکت پرداخته ایم.

نکات مهم انتخاب نام شرکت در کرج

ده نکته کلیدی در انتخاب نام شرکت در کرج به شرح ذیل می باشد:

1.اشخاص حقوقی که ثبت نام پیشنهادی آن ها در کرج به دریافت مجوز از مرجع های ذی صلاح نیازمند می باشد بایستی قبل از آن که درخواست ثبت خود را به اداره ثبت شرکت ها ارائه نمایند نخست مجوزهای لازم  را به منظور آغاز فعالیت اخذ نمایند.به عنوان مثال استفاده از کلماتی از قبیل بنیاد ، انجمن ، کانون ، تشکل ، بانک ، بهزیست ، بهداشت ، گمرک ، ارشاد ، تبلیغ ، تبلیغات ، فرهنگی هنری ، صندوق قرض الحسنه ، لیزینگ و … در نام شرکت در کرج یا موسسه منوط به اخذ مجوز از مراجع ذیصلاح می باشد.

2.شخص درخواست کننده تعیین نام شرکت در کرج  بایستی شخصی از سهامداران و یا موسسان و یا وکیل دادگستری باشد هم چنین وکیل دادگستری بایستی وکالت نامه خود را ارائه دهد.

3.در انتخاب اسم شرکت در کرج حتما بایستی از اسم خاصی استعمال گردد.

اسم خاص،  اسمی می باشد که بر فردی مخصوص و معین دلالت می نماید. مانند:احمد،مصطفی.

اسم خاص حمع بسته نمی شود مگر در مواردی که مقصود از آن مثال یا مانند و نوع باشد. مانند سعدی ها.

اسم خاص به صورت اسم نکره یا ناشناس نمی باشد.

4.اسمی که به منظور ثبت شرکت در کرج  انتخاب می گردد نبایستی دربردارنده سابقه ثبت باشد.

نام شرکت در کرج نبایستی در گذشته به وسیله شخص دیگری ثبت شده باشد به عنوان مثال اگر در گذشته شرکتی به نام یادمان به ثبت رسیده باشد دیگر شخصی قادر نمی باشد شرکتی را با همین نام به ثبت برساند.

5.واژه هایی که در نام شرکت به کار برده می شوند نبایستی بیگانه و غیر فارسی باشند و می بایست حتما فارسی باشد.یعنی نام شرکت بایستی در یکی از فرهنگ نامه های دهخدا و معبن به عنوان کلمه ایرانی قید گردیده باشد.

6.حداقل تعداد سیلاب ها به منظور تعیین نام شرکت در کرج 3 سیلاب می باشد.

7. فرصت اعتبار نام تایید و تصدیق شده اشخاص حقوقی که  به ثبت و آگهی  منتهی می شود نامحدود می باشد.

چنانچه نام تایید شده شرکت حقوقی در شرف تاسیس یا تغییر به ثبت و آگهی منتهی نشود از تاریخ تایید نام به مدت 3 ماه  اعتبار دارد.این مدت زمان به منظور شرکت های سهامی عام 6 ماه از تشکیل مجمع عمومی موسس می باشد.

8.اسمی که برای نام شرکت در کرج انتخاب می نمایید نبایستی از واژه غیر فارسی و بیگانه باشد.

9.کلمه هایی مانند ساختمانی، بازرگانی، تجاری، مهندسی، مهندسی مشاور، حقوقی، تولیدی و… کلمه های توصیفی می باشند و موضوع فعالیت را وصف می نمایند و در بررسی و ارزیابی نام  ویا نام های تقاضا شده در کرج جهت رعایت عدم سابقه و تشابه ،جزئی از نام شمرده نمی شوند.

10.درموادی به شرح ذیل نام درخواست شده به وسیله اشخاص حقوقی تایید و تصدیق نمی شوند:

 1. اسم هایی که برخلاف موازین شرعی، نظم عمومی و یا دربردارنده  واژه های بی معنا یا کلمه های  زشت و ناپسند و برخلاف اخلاق نیکو باشد.
 2. اسم هایی که به تشکیلات دولتی و کشوری تعلق دارند و تنها مختص آن ها می باشد.
 3. اسم هایی که در آن از اسم ها ، عناوین و اصطلاحات غیر ایرانی استعمال گردیده باشد.
 4.  استفاده نمودن از نام و یا نام مخصوص و یاحروفی که به طور رسمی به دولت تعلق داشته باشد مانند: ایران، کشور، ناجا، نزاجا، مگر با ارائه مجوز از مقام صلاحیت دار دولتی؛
 5.  استعمال نمودن از اسم های معروف و مشهور که سبب گمراهی افکار عمومی می گردد ممنوع است.
 6.  در صورتی که  در یک نام پیشنهادی، ترکیبی از دو واژه فارسی، یادآور یک واژه بیگانه باشد به ثبت رساندن آن غیر ممکن می باشد. تبصره : تنها در صورتی  واژه های بیگانه ،غیر متعارف یا مخفف  این قابلیت را دارند تا در اسم شخص حقوقی استفاده شوند  که آن ها را فرهنگستان زبان و اد�� فارسی تایید و تصدیق نموده باشد.
 7. در انتخاب نام شرکت در کرج نبایستی از عنوان های دانشمندان و کاشفان درعصر حاضر استفاده کرد.
 8.  استعمال نمودن از نام های شهرها و رنگ ها و عددها در نام شرکت در کرج بلامانع می باشد ولی این کلمه ها جزئی از اسم شرکت محسوب نمی شوند و نام شرکت بایستی به غیر از این کلمه ها دربردارنده سه کلمه باشد.
 9.  در صورتی که تنها تمایز نامی که از جانب درخواست شده پیشنهاد شده است با نامی که به ثبت رسیده است فقط در استعمال از پسوند جمع و یا حذف آن مانند( ان،ون،ین،ها و یا جمع مکسر) باشد به ثبت رساندن آن غیر ممکن می باشد.
 10. در صورتی که نام شخصیت حقوقی به شکل مطلق به ثبت رسیده باشد انتخاب اسم جدید مشتق از آن به شکل مطلق به منظور شخصی حقوقی دیگری امکان پذیر و ممکن نخواهد بود.
 11.  واژه هایی که به شکل منحرف کننده ای به نام دیگری که ثبت شده است مشابهت داشته باشد مورد تایید واقع نمی گردند.
 12.  اضافه نمودن واژه های توصیفی مانند نوین،برتر،برترین،نو به اسامی ثبت شده قبلی مورد قبول و تایید واقع نمی گردند.
 13.  اضافه نمودن اعداد به نام هایی که دارای سابقه ثبتی می باشند قبول نمی شوند و در صورتی که از اعداد در اسم های جدید پیشنهادی استفاده می شود بایستی نگارش آن ها به شکل حروف باشد.
 14. اسم هایی که در ذیل عنوان شده اند نبایستی جزء اسامی مضاف به عناوین نام شرکت در کرج اضافه گردند:

ملی ، ایران ، ملت ، کشور ، انتظام ، نظام ، نفت ، پتروشیمی ، دادگستر ، بنیاد ، سازمان ، مرکز ، بهزیست ، بانک ، بسیج ، جهاد ، آسانسور ، آژانس، ایثار ، ایثارگران ، شاهد ، شهید ، آزاده ، جانبازان ، تکنو ، فامیلی ، فیلتر ، نیک ، باور ، میکروبرد ، تست ، استار ، تک ، مدرن ، پیک ، امنیت ، کارواش ، فانتزی ، شهروند ، اقتصاد ، میهن ، جوانان ، ایمان ، دکوراسیون ، هدف ، سپاه ، تکنیک ، دیتا ، تک نو ، تکنولوژی ، اورست ، مونتاژ ، ونوس ، دفتر ، ایتال ، بیو ، کنترل ، متریک ، مترلژی و برای آپارتمان معادل آن = کاشانه – تکنیک و تکنو معادل آن = فن – تکنولوژی معادل آن = فناوری یا فناوران – کلینیک معادل آن = درمانگاه – دکوراسیون معادل آن = آرایه _سیستم معادل آن = چرخه درخواست گردد.

به چندین نکته در ذیل در رابطه با انتخاب نام شرکت در کرج آورده شده اند توجه نمایید:

 1. اسم هایی که مورد تایید و تصدیق واقع شده اند این قابلیت را ندارند تا به شخص دیگری واگذار شوند.
 2. نام اشخاص حقوقی که به ثبت رسیده است  با ارائه  صورتجلسه ای که با رعایت قوانین، مقررات و شرایط اساسنامه متناسب با نوع شخصیت حقوقی تنظیم و به مرجع ثبت شرکت ها ارائه می گردد این قابلیت را دارند تا تغییراتی را داشته باشند.
 3.  به منظور به ثبت رساندن شرکت های تعاونی ، نخست بایستی ازمرجع های وزارت تعاون به صورت نامه ای تک تک اسم پیشنهادی تقاضا شود.
 4.  موسسه های غیرتجاری و شرکت های تعاونی از پرداخت نمودن هزینه تعیین نام  در کرج معاف می باشند.
 5.  در صورتی که نام پیشنهادی رد شود نیازی نیست که مبلغی را به صورت مجدد پرداخت کنند. توجه داشته باشید که در صورت گذشتن زمانی بیشتر از 3 ماه از تاریخ تایید نام و در صورت عدم ثبت شرکت به دلیل های مختلف و هم چنین تغییر نام ، درخواست کننده بایستی به منظور واریز مبلغ فوق الذکر به شماره حساب مربوطه و ارائه فیش آن مبادرت نماید.

در انتها خاطر نشان می شویم که متقاضیان محترم در صورت مواجه شدن با هر سوالی می توانید با ما در وکیل ثبت شرکتها در ارتباط باشید کارشناسان و مشاوران ما با اطلاعاتی که طی سال ها خدمت به شما به دست آورده اند شما را در این امر مهم یاری خواهند نمود.

بعد از اینکه انتخاب نام شرکت خود را در کرج انجام دادید می توانید باید به ادامه مراحل ثبت شرکت در کرج بپردازید جهت مطالعه بیشتر به مقاله آن مراجعه نمایید.

سرعت و دقت بالا
پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه
همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین
  اصلاح ماده 4 آیین نامه اجرایی 13

  مبنی بر حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی در تامین نیازهای کشور و تقویت آنها در امر صادرات

 • 21 فروردین
  سامانه چت آنلاین

  راه اندازی سامانه چت آنلاین مجموعه وکیل ثبت شرکتها در جهت راحتی مشتریان محترم

آخرین نظرات کاربران

 • محمد حق طلب

  باسلام و احترام. ممنونم از مجموعه وکیل ثبت شرکتها بخاطر ثبت شرکت اینجانب و برخورد و پیگیری پرسنل 

 • پیمان وکیلی

  باید گفت یکی از بهترین مجموعه های ثبت شرکت، وکیل ثبت شرکتها هست.